‘Bewonersoverleggen’ doen het goed maar zijn geen afspiegeling van de bewoners van de wijken
ASSEN - Om de lokale democratie te versterken heeft de gemeente in 1998 besloten per wijk een bewonersoverleg in te stellen. Deze overleg-gen zijn uitgegroeid tot goede vertegenwoordigers van de wijk. Dit wordt aangetoond door een onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen.
Onderzocht zijn twee aspecten. Ten eerste: wat is de afspiegeling van de bewonersoverleggen. Komt de samenstelling hiervan overeen met die van de wijk? En ten tweede: hoe kijken bewonersoverleggen en wijkbewoners hebben tegen bepaalde problemen aan. Zien ze dezelfde problemen? En beoordelen ze die problemen op dezelfde manier? Representativiteit is op deze manier nog nauwelijks onderzocht.
Gebleken is dat de bewonersoverleggen geen afspiegeling zijn van de bevolking. Het merendeel bestaat uit blanke, goed opgeleide mannen. De gemiddelde leeftijd ligt hoger dan die van de wijkbewoners. Zo lang bewonersoverleggen de wijk goed vertegenwoordigen, hoeft het gebrek aan afspiegeling geen probleem te zijn.
De bewonersoverleggen vinden zelf dat ze onvoldoende zicht hebben op de problemen van jongeren, alleenstaanden en mensen met een minimuminkomen.
Om vast te stellen of bewonersoverleggen en wijkbewoners op dezelfde manier aankijken tegen de problemen van de wijk, hebben de onderzoekers 33 problemen onder de loep genomen. Het gaat hierbij over problemen met overlast, netheid en onderhoud door de gemeente, voorzieningenniveau, kleine criminaliteit en verkeersveiligheid.
Het blijkt dat voor 60% dezelfde problemen aan de orde zijn. Over verkeersveiligheid is de overeenstemming het grootst. Het gaat daarbij onder andere om parkeren en te hard rijden. De overeenstemming over overlast is het kleinst maar over de ernst van de problemen zijn beide partijen het over het algemeen eens.
Bewonersoverleggen vertegenwoordigen de wijkbewoners het beste op het gebied van voorzieningen en verkeersveiligheid. Aan het onderwerp kleine criminaliteit moet volgens de wijkbewoners meer aandacht worden besteed. Wat betreft de verkeersveiligheid is men het er vooral over eens dat te hard rijden en de onveiligheid voor voetgangers en fietsers de belangrijkste problemen zijn. Over de veiligheid van spelende kinderen en parkeergelegenheid verschillen de meningen. Bewonersoverleggen blijken bekend te zijn in de wijk. Bewoners zijn tevreden over hun functioneren. Ze vinden dat de overleggen een goed beeld hebben van de problemen in de wijk. Ze komen met goede oplossingen en weten het nodige bij het gemeentebestuur gedaan te krijgen.
Volgens wethouder wijkbeleid Ruud Wiersema laat het onderzoek zien dat bewonersoverleggen een goede brugfunctie vervullen tussen gemeente en inwoners en dat ze een stevig draagvlak hebben. Wat hem betreft zouden bewonersoverleggen dan ook meer bevoegdheden kunnen krijgen. Dit is een van de aanbevelingen die de gemeente de komende maanden gaat uitwerken.