De vaarrecreatie is rijke bron voor scholing,
innovatie en bevordering werkgelegenheid
Drie wethouders ontvingen plan voor ambi-
tieus project uit handen van Jaap J.Timmer
Stichting wil Drenthe tot belangrijke vaarprovincie maken.Historische Snikke keert
terug als huurboot
ASSEN – Drenthe moet en kan een belangrijke vaar-provincie worden. In een rapport waarin ‘varen’ de zesde dimensie van de recreatie in Drenthe wordt genoemd, lanceert de Stichting i.o. ‘Varen in Drenthe’ een veelomvattend en landelijk uniek plan, dat naast de stimulering van de vaarrecreatie ook de bouw van huurboten in het kader van een leer-werk en arbeidsreďntegratie project behelst.
Het rapport werd dinsdagmidag aan drie wethou-ders tegelijk aangeboden. De heren Gerrit Piek, Henk van Hooft en Chris de Wal, wier portefeuilles de verschillende aspecten van het plan bevatten, ontvingen dat uit handen van Jaap Timmer, voorzit-ter van de nieuwe stichting, waarvan de acte deze maand nog wordt gepasseerd.
Met het weer aansluiten van de Vaart in Assen op de Drentse Hoofdvaart en het Noord-Willemskanaal wordt volgend jaar de mogelijkheid geschapen rondvaarten vanuit de nieuwe havenkom van Assen te maken en een toeristische bootdienst tot stand te brengen tussen Assen en Groningen.
Dat gebeurt in samenwerking met een touringcar-bedrijf. Dagtoeristen varen naar Groningen en wor-den vandaar per touringcar via een aantrekkelijke toeristische route naar Assen teruggebracht.
Omgekeerd kunnen toeristen uit Groningen dezelfde tocht in omgekeerde richting maken.
Toeristen en eigen inwoners kunnen straks ook gebruik maken van de Amsterdamse Variant, een aantrekkelijke tocht met een rondvaartboot over De Vaart met zijn grachtengevels.
Er valt ook te denken aan een langere tocht naar b.v. Smilde en de industriehaven. Er wordt voor Assen ook gedacht aan een OV-verbinding tussen Kloosterveen en het centrum van de stad met bij de Europaweg-West een transferium.
Het breed opgezette opleidingsproject biedt leer-werk mogelijkheden voor leerlingen van het MBO en VMBO afdeling techniek – de voormalige LTS en MTS. Tevens kan hierbij gedacht worden aan werklozen en mensen met een niet afgeronde opleiding, die nu kan worden voltooid.
Met name Alescon en de Stichting De Hofstede, die zich op dit terrein verdienstelijk maken, hebben de intentie deel uit te maken van de plannen.
Speciaal voor het varen in Drenthe is een boot ontworpen die relatie heeft met de geschiedenis van de provincie en afgeleid is van de historische Snikke. Deze boten moeten tegen een redelijke huurprijs beschikbaar komen. Dat kan als ze gerealiseerd worden als onderdeel van het genoe
mde leer/werkplan.
Datzelfde geldt voor de exploitatie van de huur-sector. Bij de opzet van de ambitieuze plannen is in brede kring sympathie ont-moet. De Stichting Varen in Drenthe, nu nog in op-richting, weet zich breed gesteund en zal direct na de vakantie een breed en zakelijk onderbouwd plan presenteren. Het stichtingsbestuur wordt voorgezeten door de heer Jaap Timmer. Genoemd kunnen ook al worden de heren ir. J.P. Barkhof (oud-ANWB directeur en kenner van de wereld van de vaarrecreatie), dr. Frans Schuurmans, oud-universitair hoofddocent Sociale Geografie van de RUG en groot stimulator van de vaarrecreatie in Groningen, de arts Roel Pranger en marketing-deskundige Egbert Hengelmolen.
Deze groep krijgt nog aanvulling van mensen uit een aantal sectoren van de maatschappij die elk hun eigen specifieke deskundigheid inbrengen.
De historische Snikke
Het te bouwen schip is afgeleid van de historische SNIKKE, de trekschuit, ontworpen door de heer J. Koster uit Delfzijl, die in 1999 verantwoordelijk was voor de uitvoering van een oorspronkelijk model van de Snikke, zoals die in de negentiende en een deel van de twintigste eeuw op de Drentse en Groninger wateren voeren. De Stadskanaalster Snikke is 16 meter lang, De Drentse recreatiesnikke krijgt een lengte van tien meter.
In een later stadium kunnen modulaire varianten op het programma worden gezet, het e.e.a. afhankelijk van ontwikkeling en behoefte.