|
Echtpaar Terinathe uit Dingspelstraat
6o jaar geleden op Ambon getrouwd Diamanten huwelijk in gastvrije Molukse sfeer uitbundig gevierd
ASSEN – Aan de Dingspelstraat viel woensdag wel te zien dat daar wat bijzonders aan de hand was. Een ver-sierde woning nummer zeven en ach-ter het huis een grote tent. Allemaal ter ere van het diamanten huwelijk van het echtpaar Terinathe dat op 11 oktober in Ambon-stad op de Molukken in het huwelijk trad. Dat geschiedde samen met nog zes paartjes, waarvan de mannen in het KNIL dienden. Dat was ook de reden dat er van een lange bruiloftsviering geen sprake kon zijn, want de militairen moesten zich bijna per omgaande weer melden voor actieve dienst. De situatie in Indonesië, het voormalig Nederlands-Oost Indië was toen zeer gespannen. Vijf jaar na de plechtigheid op Ambon kwamen Jozef Terinthe (1923) en zijn vrouw Martha Paays (1928) met zo’n vijfduizend KNIL-militiren en hun verwanten naar Nederland. Zij woonden tot 1964 in Schattenberg en verhuisden toen naar Assen waar zij tot op de dag van vandaag zijn gebleven.
Wethouder Alex Langius had als loco-burgemeester de eer het diamanten ech-tpaar namens de gemeente te feliciteren. Dat vond plaats in een feestelijk versierde woning, waar de traditionele bloemenhulde van de stad al was gearriveerd en de post de gebruikelijke felicitaties van HM de Koningin en haar Commissaris A.L. ter Beek ook al had bezorgd.
Terwijl de wethouder zich ontspannen met het echtpaar (beiden voor-zien van een corsage met daarin hun lievelingsbloem de orchidee ver-werkt) onderhield kwamen buren en kennissen tussendoor feliciteren en waren familieleden druk bezig zich in de keuken met de technische kant van de gebruikelijke gastvrijheid bezig te houden. Een overvloed aan traditionele lekkernijen was daarvan het resultaat. Jozef en Martha kregen twaalf kinderen en mede door hen bestaat de familie nu verder uit 20 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen met de vijfde in acute aantocht. Twee dochters wonen al vele jaren in het buitenland. Een van hen komt dit weekend vanwege het jubileum op bezoek en de ander volgt binnenkort, tot grote voldoening van het bruidspaar. De heer en mevrouw Terinathe
zijn nog zeer actief, met name op het gebied van reizen (hun grote passie) tuinieren en koken.
Tegen wat extra drukte zien ze ook niet op en dat kwam zeer te stade want het was een dag en avond lang een komen en gaan van gasten, De speciale tent achter het huis was niet voor niets opgebouwd. Die extra ruimte was meer dan nodig.
Bijdrage: Ineke Heijting

|