In juni 1944 vonden in Arnhem twee spectaculaire verzetsacties van de LO-LKP plaats. Deze leidden tot de bevrijding uit De Koepel van de befaamde ‘Frits de Zwerver’ (de Drentse verzetsdominee Fredrik Slomp) op 11 mei en een maand later tot die van 54 gearresteerde verzetsmensen uit het Huis van Bewaring.
Ds. Slomp uit Heemse was met verzetsvrouw Tante Riek uit Winterswijk, de oprichter van de Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers, de grootste verzets-beweging die ons land kende.
Over deze twee verbazingwekkende verzetsdaden, die zonder bloedvergieten verliepen, schreef Jan Hof het boek ’De Dubbele Slag in Arnhem’, die in tegenstelling tot ‘De Slag om Arnhem’ in september wel gelukte.
De Dubbele Slag
in Arnhem (Deel 2) 34
De KRAAK van het HUIS
VAN BEWARING
Dat is een heel verschil met sommige zeurende mannen beneden, die vroegen of er wel persoons-bewijzen waren. Ook constateert Jelt dat er meer dan honderd nog steeds verbaasde gevangenen voor verdere ‘afhandeling’ klaarstaan.
Het is een bijzonder gezicht al die mensen daar bij elkaar te zien.
De KP-ers, die onder grote druk en met de zenuwen in hun lijf aan het werk begonnen, voelen zich nu wat meer ontspannen en proberen de mensen een beetje op hun gemak te stellen. Er heerst nog steeds een opgewonden stemming en er zijn lieden die nog steeds niet echt beseffen wat er nu precies aan de hand is.
Voor Kleine Koos is er een grote verrassing. Plotseling komt Dirk van Harten aanlopen met nog een Wierde-naar, de 26-jarige Jan Hendrik Bos, die voor de tweede keer gearresteerd was en als ‘bekende’ van de SD weinig toekomst meer had.
Bos had eind ’40 als ex-militair geprobeerd naar Engeland uit te wijken om vandaar uit de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. Hij werd echter bij Namen in Belgie gepakt en tot ruim twee jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Die straf zat hij volledig uit in een concentratiekamp bij Dusseldorf.
Na zijn vrijlating sloot hij zich aan bij het gewapend verzet, maar een jaar later werd hij weer gegrepen en was in afwachting van een proces. Mede door het stoutmoedige optreden van zijn dorpsgenoten, die hem de vrijheid bezorgden, haalde hij de bevrijding; hij liet zich niet weer pakken.
Ook Joop Abbink ontdekt een vriend en schudt hem verheugd de hand.
Maar er is haast geboden. De zaak moet worden afgewikkeld.
Er wordt uitgelegd wat er aan de hand is en de gevangenen krijgen te horen dat ze weg mogen. Hoe, dat zullen ze nog wel vernemen.
(wordt vervolgd)